Co je to fotovoltaika?

Fotovoltaika je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu. Jednou z výhod fotovoltaiky je, že lze využít přebytky elektřiny například k ohřevu vody (v bazénu, pro mytí), nebo k nabíjení elektrického auta. 

Jak funguje fotovoltaika?

Fotovoltaika představuje přeměnu slunečního záření na elektřinu pomocí fotovoltaického jevu. Zjednodušeně řečeno tento jev spočívá v tom, že fotony slunečního záření dopadají na solární články a svojí energií uvolňují elektrony, které vytváří elektrické napětí. To se při uzavření obvodu přemění na elektrický proud.

Jednotlivé fotovoltaické články se zapojují do větších celků - fotovoltaických panelů. Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu fotovoltaických článků je křemík.

Jaká je účinnost fotovoltaiky?

Fotovoltaické panely, které se umisťují na střechy domů, dokážou přeměnit na elektřinu až 20 % solární energie. Klíčovým faktorem je optimální umístění fotovoltaiky na střechu. Ideální orientace je směrem na jih, jihozápad nebo jihovýchod, aby články pohltily maximum slunečních paprsků během dne. Důležitý je také sklon panelu, jako nejlepší se uvádí umístění na šikmou střechu se sklonem 35°.

Výkon fotovoltaických panelů se uvádí v jednotce Wattpeak (Wp). To je tzv. špičkový výkon, který udává výkon při ideálních podmínkách. Ty jsou stanoveny na intenzitu světelného záření 1000 W/m2, které dopadá kolmo na fotovoltaický panel o teplotě 25 °C, při průzračnosti atmosféry Am = 1,5.

V posledních letech roste tlak na přechod k obnovitelným zdrojům, a tím se vylepšuje také technologie fotovoltaiky. V současné době se pro domácí instalace využívají panely o výkonu 300-500 Wp. Pro běžný rodinný dům se instalují fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 3,66 kWp, které jsou schopny vyrobit přibližně 4000 kWh elektřiny ročně. 

Druhy fotovoltaiky:

Existují tři druhy fotovoltaických elektráren:

  • síťový systém (on-grid),

  • ostrovní systém (off-grid),

  • hybridní systém.

Síťová fotovoltaika je typ solární elektrárny, která veškerou vyrobenou elektřinu předává do distribuční sítě, odkud si v případě potřeby elektřinu opět nakupuje. V minulosti se síťový systém rozšířil zejména kvůli tzv. Zelenému bonusu, který garantoval vysoké výkupní ceny elektřiny. Tento způsob instalace fotovoltaiky se již v současné době nevyplatí, protože výkupní ceny elektřiny klesly na minimum. Navíc neřeší problém s výpadky elektřiny.

Ostrovní fotovoltaika je varianta elektrárny, která není připojena k distribuční síti. Domácnost ihned spotřebovává vyrobenou elektřinu a přebytky ukládá do akumulátorů, z nichž ji čerpá v době, kdy slunce nesvítí. Tento druh fotovoltaiky je v českých podmínkách většinou nedostatečný v zimním období, a tak se musí doplnit o záložní elektrocentrálu. Na druhou stranu znamená 100% soběstačnost domácnosti.

Hybridní fotovoltaika je v současné době nejoblíbenějším řešením fotovoltaické elektrárny. Domácnost spotřebovává vlastní elektřinu a přebytky ukládá do akumulátorů, zároveň je však napojena na distribuční síť pro případ, že není množství elektrické energie dostačující. Hybridní systém zajišťuje částečnou soběstačnost domácnosti, při blackoutu může elektřinu čerpat z vlastních akumulátorů.


Časté dotazy:

Kdo může žádat o dotaci Nová zelená úsporám?

  • Státní dotace Nová zelená úsporám na pořízení fotovoltaické elektrárny je určena všem majitelům rodinných domů. Týká se to majitelů jak dokončených staveb, tak rozestavěných novostaveb. U těch je ovšem podmínkou pro schválení dotace termín kolaudace, který musí být potvrzený do 9 měsíců od žádosti o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu. Naše řešení FVE je vždy koncipováno tak, aby splnilo všechny podmínky pro získání dotace. Administrativu spojenou se žádostí o dotaci vyřídíme za vás.

Jak dlouho trvá proces realizace elektrárny?

  • Celkovou délku procesu ovlivňuje především vyřizování administrativy, což je v řádech několika týdnů až měsíců. Po celou dobu vás budeme o všem, na čem zrovna pracujeme, informovat. Samotná instalace elektrárny je velmi rychlá a snadná. Pohybuje se zhruba v délce od 2 do 5 dnů, vždy v předem dohodnutém termínu.

Jaká je životnost panelů? Jak dlouho mi bude elektrárna vyrábět energii?

  • Životnost elektrárny je okolo 30 let.

Jsou panely odolné proti nepříznivým podmínkám?

  • Fotovoltaické panely jsou samozřejmě vyráběné a testované tak, aby vydržely i náročné přírodní podmínky jako například kroupy. Naše panely pro FVE jsou vybaveny speciálním tvrzeným sklem. Můžete si nicméně nechat pojistit nejen poškození panelů, ale i další rizika související s provozem fotovoltaické elektrárny, jako jsou například škody vzniklé v důsledku vichřice, požáru, blesku, krádeže apod.

Musí se panely nějak udržovat?

  • Fotovoltaické panely jsou přirozeně omývány deštěm, proto není nutné je speciálně čistit. I při dlouhodobé prašnosti jsou výrobní ztráty minimální. Ani sníh nezpůsobuje žádné potíže. Díky tomu, že je plocha panelů hladká, sníh se na nich dlouho neudrží a sám sjede. Výjimkou jsou panely, které jsou nainstalovány rovně – ty pak samočistící schopnost ztrácí a je třeba je udržovat.

Je instalace panelů na střechu bezpečná?

  • V současné době je možné fotovoltaickou elektrárnu bezpečně instalovat na všechny druhy střešních krytin. Stejně tak je možné instalovat panely jak na šikmou, tak na rovnou střechu. Dle typu střechy či krytiny se vybere speciální upevňovací systém. Nejčastěji se panely na šikmé střeše kotví do střešních trámů.

Jak se vybírá optimální výkon elektrárny? Jak ho ovlivňuje orientace střechy?

  • Výběr vhodného výkonu fotovoltaické elektrárny ovlivňuje více faktorů. Nejdůležitější jsou technické možnosti střechy a výše spotřeby energie v domácnosti. Ideální orientace střechy je samozřejmě na jih, nicméně při mírném odklonu na východ či západ jsou ztráty výkonu minimální. Při vyšší spotřebě energie v domácnosti je pak vhodné využít možnosti akumulace energie do baterií.

Co se děje s elektrárnou při výpadku sítě?

  • Fotovoltaická elektrárna akumuluje vyrobenou energii buď na ohřev teplé vody, anebo se uchovává v bateriích. Pokud elektrárna pracuje a její energie je využívána, jsou oba systémy nezávislé na elektřině z distribuční soustavy a fungují i při výpadku sítě. U systému, který využívá baterie, je možné fungovat i při výpadku energie ze sítě po dobu, než vyčerpáte energii z baterií.

Potřebuji při akumulaci energie do vody měnit stávající bojler?

  • Při instalaci FVE s akumulací energie do vody se stávající zásobník teplé vody ve většině případů měnit nemusí. Mělo by se ale jednat o bojler elektrický nebo kombinovaný.

Co je hybridní fotovoltaická elektrárna?

  • Hybridní fotovoltaický systém využívá akumulaci energie do baterií. Je tvořen z fotovoltaických panelů a měniče, který vyrobenou elektřinu přemění na elektřinu vhodnou pro spotřebu. Nespotřebovaná energie se přitom ukládá do bateriového úložiště.

Co získáte s fotovoltaikou?

Budete energeticky více nezávislí

Vyrobenou energii můžete využít  v případě výpadku proudu. 

Garantovanou dotaci ve výši až 200 000 Kč

Dotaci vyřídíme za Vás a po jejím schválení začneme s realizací. 

Zhodnocení investice cca 10 % p.a.

Návratnost do 10 let a potom už budete jen vydělávat. 


Výhody fotovoltaiky

  • šetříte náklady na elektrickou energii
  • energetická nezávislost na distribuci
  • zvýší Vám hodnotu Vaší nemovitosti
  • přispějete k ochraně životního prostředí
  • bezriziková investice s garantovanou návratností

a hlavně, energii, kterou si vyrobíte, Vám nikdo nezdraží!